Just Oodi projekteerinud arhitektid Soome büroost ALA Architects visandasid Ants Lauteri tänavale EBS-i uue haridus- ja ettevõtluslinnaku, mis valmib 2026. aastal. Nimeks pandi linnakule Eedu, sest selle kõlas on natuke idu, natuke edu, rohkesti Eestit ja haridust.
ALA Architects valiti välja arhitektuurikonkursi käigus, et saada parim lahendus EBS-is sündinud kontseptsioonile ehitada mitte lihtsalt uus koolihoone, vaid linnak Tallinna südalinnas, kuhu on koondunud nii õppimine, töötamine, elamine kui ka vaba aja veetmine. Seejuures oli just Oodi raamatukogu ebsikatele inspiratsiooniks, sest Oodi pole üksnes äärmiselt põneva arhitektuuriga raamatute kodu, vaid ka suhtlemise, ürituste toimumise ja ajaveetmise paik.
Miks otsustati korraldada arhitektuurikonkurss? EBS-i kantsler ja Eedu rajamise eestvedaja Mart Habakuk leiab, et arhitektuurikonkurss on iga vähegi tähenduslikuma ehitise puhul hea lahendus. „Arhitektuur on eelkõige kunst. See on oskus näha suurt pilti ja samal ajal tähele panna ka igat detaili. Me ei pea end sel alal eksperdiks ja seetõttu korraldasimegi konkursi. Osalejate tööde ja lähenemistega tutvumine andis suure väärtuse, nii et näen konkurssi mitte kulu, vaid investeeringuna,“ kinnitab Habakuk.
Huvi lüüa kaasa Tallinnasse uudse õppimis- ja ettevõtluslinnaku rajamisel oli suur. Arhitektuurikonkursil soovis osaleda 37 bürood ja büroode konsortsiumi, kellest žürii valis välja seitse. Žüriisse kuulusid peale Mart Habakuke arhitektid Indrek Allmann, Ülar Mark ja Ignar Fjuk, Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm ning kinnisvarafondide valitseja EfTEN Capitali tegevjuht Viljar Arakas.
Kontseptsioon, mille kohaselt koonduvad linnakusse õppimine, elamine, töötamine ja lõõgastumine, oli EBS-il arhitektuurikonkurssi välja kuulutades paigas. Aga seda, kuidas see kõik füüsilises ruumis välja näeb, joonistati ja mõtestati koos konkursi võitnud ALA arhitektidega kordi ja kordi ümber.
Selle teksti kirjutamise ajal 2023. aasta lõpus oli arhitektuurikonkursi võitja väljakuulutamisest möödunud kaks ja pool aastat. Linnaku maa-aluse osa ehitus käib viiendat kuud, aga igal nädalal tuleb uusi ideid, mida saaks veel paremaks teha. Avamiseni on jäänud 31 kuud …
Mida me 31 kuu pärast näha ja kogeda saame? Praegusele 6000-ruutmeetrisele Lauteri tänava õppehoonele lisandub 37 000-ruutmeetrine juurdeehitus. Uue ehitisega lisandub tiimitube, vaikseid õpialasid, videoloengute saale, söögikohti, rattaparklaid, majutus- ja sportimisvõimalusi, lastehoid ning ürituste korraldamise paigad, millest suurim on kuni 500 osalejale. Linnak on osa EBS 2028 visioonist, mis panustab elamise, töötamise ja õppimise piiride hägustumisele, globaalsele nomaadlusele ning teadlaste ja ettevõtjate tihedamale koostööle. Praegune õppehoone moodustab ka tulevikulinnakust olulise osa – enamik auditooriumidest jääb olemasolevasse koolimajja.
Pilgupüüdjaks saab 30-korruseline kõrghoone, kus alumistel korrustel on nii kooli kontoriruumid kui ka ärikiirendite klientidele mõeldud töö- ja puhkealad. Torni ülemistele korrustele tuleb sadakond korterit, mille müügituluga kaetakse suurem osa Eedu haridus- ja ettevõtluslinnaku rajamiseks vajalikest investeeringutest. „Linnaku meeskonda kuuluvad ka doktoristipendiumiga kogukonna loomise ja juhtimise uurimisega tegelejad, kliendihalduse ja ürituste korraldamise tiim jpm, mille loomisega oleme juba alustanud. Eedust saab linnak, kuhu on põhjust tulla,“ võtab Mart Habakuk kokku uue linnaruumi ja kogukonna ülesehitamise idee.