35 tulevikule
pühendatud aastat

EBS 2028:
fantaseerib Gabriel Männe

Milline on EBS aastal 2028? Ebsikad piilusid 2023. aastal tulevikku ja ennustasid, milline on elu EBS-is viie aasta pärast.

EBS-i üliõpilasesinduse esimees 2023/2024 Gabriel Männe

1. Milliseid õpetamismeetodeid EBS-is kasutatakse?
Laias laastus jäävad meetodid samaks. Kui COVID-19 pandeemiaga läksime online-õppevormiga äärmusesse, siis nüüd jõuame kuskile keskpunkti online’i ja kohapeal õppimist kombineerides. Kuna selleks ajaks on ka uus EBS-i maja valmis, siis uute tehnoloogiliste arendustega saab hübriidõppe korraldamine olema ilmselt veel parem ja efektiivsem.

2. Millal avab EBS oma esimese virtuaalse õppekava?
Aga miks mitte juba aastaks 2028? Tehnoloogia areneb tänapäeval meeletul kiirusel. Mis eile oli uus ja huvitav, on homme vana ja igav. Virtuaalse õppekava saaksime ju juba praegu avada, aga üks suuremaid probleeme on networking’u osakaal, mis on ülikoolis olulisel kohal. Seda probleemi aitab ilmselt lahendada midagi Metaverse’i laadset. Selleks on vaja palju aega ja raha, aga nagu ChatGPT on meile näidanud – kui arenguhüpe toimub, juhtub see meeletul kiirusel.

3. Mis on hea õppejõu skill set, ilma milleta EBS-is ei saa?
Läbi aegade, ükskõik kas räägime aastast 2028 või isegi kaugemast ajast, on hea õppejõu peamine skill set sotsiaalsed oskused. Sa võid ju olla tark ja oma ala hästi tunda, aga õppejõuna pead sa oskama neid teadmisi ka teistele inimestele edasi anda.

4. Millised on EBS-i kolm arvukamat rahvust?
Laias laastus jääb pilt samaks. Kõige suuremad grupid on ikka eestlased ja soomlased, aga kolmanda rahvusena näeksin ma ukrainlasi. Ukraina on suur ja tohutu potentsiaaliga riik, kuhu on viimasel ajal hakatud rohkem tähelepanu ja ressurssi suunama. Ühel hetkel sõda lõppeb ja neil on vaja hakata oma riiki üles ehitama, aga selle jaoks läheb vaja teadmisi. Seega, miks mitte EBS?

5. Kes ebsikatest võiks olla mõne riigi president ja mis riigi?
Arvestades seda, et Eesti presidendivalimised toimuvad juba 2026. aastal, siis ei ole välistatud, et uus Eesti president võib olla EBS-i taustaga. Aga kes ta on, seda saab meile näidata ainult aeg.

6. Mis on sisseastujate seas kõige populaarsem õppekava ja miks?
Ilmselt saab selleks olema rahvusvaheline ärijuhtimine. Me elame globaliseeruvas maailmas ja väikeses riigis, nagu seda on Eesti, ei saagi muud moodi edukas olla, kui vaadata väljapoole. Inglise keel on suuremas osas maailmas lingua franca staatuses ning riigipiirid ja keeleoskus ei sea enam niivõrd suuri barjääre. Hariduse võid saada Eestist, aga firma võib sul olla näiteks Inglismaal.

7. Kus ja kuidas tähistab EBS oma 40. sünnipäeva?
Selleks ajaks peaks meil uus maja valmis olema ja patt oleks seda seal mitte tähistada. 40 aastat on korraliku keskealise inimese vanus. Eks seda tuleb ilmselt samamoodi pidulikult, graatsiliselt, aga samas energiliselt tähistada.

EBS-i üliõpilasesinduse esimees 2023/2024 Gabriel Männe.

8. Millises vääringus tasutakse õppemaksu?
Oleme näinud ju igasuguseid coin’e ja muid leiutisi, mis kohe-kohe võtavad meie finantssüsteemi üle. Ma olen siinkohal rohkem vanakooliusku ja kummardan ikka eurovääringut. Oleme jäänud küll eestlasteks, aga vahepeal saanud ka eurooplasteks.

9. Kas EBS-is töötab terapeut?
Vaimne tervis ei ole tänapäeval kaugeltki enam tabuteema. Isegi õppekavadesse on see juba päris korralikult sisse põimitud, sest ükskõik kui hea juht või töötaja sa oled, oleme me kõik inimesed. Iga hea juht teab, et probleemide eest jooksmine ei aita neid lahendada. Seega arvan, et EBS-is töötab selleks ajaks ka terapeut.

10. Mille poolest on EBS kuulus ja miks?
Esiteks oleme Eesti esimene ja ilmselt ainukene ülikool, kellel on oma pilvelõhkuja. Asukoht kesklinnas koos suurepärase vaatega on kadestamisväärne.

Teiseks arvan, et oleme kuulsad ka meie rahvusvahelise tausta tõttu. Kui avalik-õiguslikud ülikoolid on võtnud suuna piirata välismaalt tulnud tudengite arvu, siis meie näeme seda just hea ja campus’t rikastava faktorina.

11. Kas magistrikraadi saamiseks on vaja kaitsta magistritöö?
Sellest me ilmselt üle ega ümber ei saa. Omaette küsimus on, millises vormis ja stiilis seda tegema peab, pidades siinkohal silmas AI kiiret arengut.

12. Milline uus traditsioon on EBS-is välja kujunenud?
Inimesed on sotsiaalsed loomad. Me tahame inimestega koos istuda, juttu ajada ja aega veeta. Aga väga suurt rolli mängib siinkohal see, kellega sa seda teed. EBS-is õppides on üks võlusid need inimesed ja keskkond, kellega sa ennast ümbritsed. Aga edasi?

Siinkohal võtaks uue traditsiooni jaoks šnitti USA-st, kus on The Harvard Club, kuhu saavad sisse Harvardi vilistlased, õppejõud ja juhatuse liikmed. Minu arust võiks midagi samalaadset teha ka EBS-i jaoks. Isegi kui me Eesti väiksuse tõttu ei saa seda seitse päeva nädalas lahti hoida, siis kasvõi näiteks ühel päeval nädalas ju võiks? Näeksin seda toreda võimalusena vilistlastel koos aega veeta nii üksteise kui ka EBS-i töötajatega.

13. Kas EBS-is õpib esimene robotõpilane?
Pooleldi naljatades võiks öelda, et kohati see juba nii ongi. Eks õpilased üritavad ju ikka ChatGPT-d ja muid tehisintellekte kasutades oma elu lihtsamaks teha. Aga kõiki neid sisse söödetud andmeid kasutab AI enda arendamiseks.

Kuid tõsisemal toonil rääkides – me ei näe robotõpilast traditsioonilises mõttes õppimas ja ülikoolikraadi saamas. Kuid EBS-i andmete ja info põhjal õppivat robotit näen ma küll tulemas. Elame ajastul, kus andmed on justkui uus nafta, aga neid tuleb osata töödelda. Selle abil saame me ennast rohkem arendada ning nii üliõpilastele kui ka ühiskonnale väärtust pakkuda.

14. Mida teevad tudengid sessi ajal enese virgena hoidmiseks?
Eksamid on alati närviline periood, aga optimistlikum osa minust loodab, et suudetakse leida õige töö ja lõbu tasakaal, et ennast läbi ei põletataks. Aga muidugi on teistele hea moraali lugeda, kui ka endal on komme asju viimasele hetkele jätta. Seega teine vastusevariant on kohvi ja ohtralt kohvi.